Недоторканість житла
Недоторканість житла
Відповідно до статті 30 Конституції України передбачено, що кожному гарантується недоторканість житла.
Ці конституційні норми, що охороняють права і свободи людини, знайшли закріплення в Кримінальному процесуальному кодексі України як засади кримінального судочинства (статті 7, 13 КПК), за якими не допускається проникнення до житла чи іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Крім того, частиною першою статті 233 КПК передбачено, що ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Під незаконним проникненням до житла чи іншого володіння особи слід розуміти будь-яке вторгнення у житло (інше володіння), здійснене всупереч волі законного володільця, за відсутності визначених законом підстав чи в порушення встановленого законом порядку.
Водночас, незважаючи на задекларовані гарантії, право на недоторканість житла часто стає об’єктом зазіхання зловмисників.
Так, наприкінці грудня 2019 року житель Кам’янець-Подільського району в світлу пору доби, пересвідчившись, що в приміщенні будинку одного із сіл відсутні власники, переліз через огорожу на територію домогосподарства та усвідомлюючи факт, що вказаний будинок йому не належить, не будучи зареєстрованим у ньому, не отримавши на це згоди власників, шляхом розбиття віконної шибки, незаконно проник в середину вказаного будинку.
Чоловіка викрито, кримінальне провадження відносно нього скеровано до суду та за принципової позиції місцевої прокуратури, вироком Кам’янець-Подільського міськрайонного суду чоловіка засуджено до покарання у вигляді обмеження волі за вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 162 КК України, тобто незаконне проникнення до житла особи.
Кам’янець-Подільська місцева прокуратура