Китайгородська сільська рада
Хмельницька область, Кам’янець-Подільський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

КЛІЩІ.  НЕБЕЗПЕКА ЧАТУЄ!

Дата: 26.04.2023 16:15
Кількість переглядів: 166

КЛІЩІ.  НЕБЕЗПЕКА ЧАТУЄ!

Фото без опису

Профілактика та наслідки від укусів кліщів

           Сезон кліщів розпочато: піки активності щороку припадають на квітень-травень та серпень-вересень.  Укуси цих комах становлять небезпеку, як для тварин, так і для людини, бо ці невеликі створіння можуть переносити збудників небезпечних вірусних та бактеріальних захворювань.

ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД КЛІЩІВ

Ось кілька порад, які допоможуть уникнути укусів кліщів:

1. Подбайте про відповідний одяг. Обов’язково одягніть кепку, панамку, косинку тощо. Бажано одягати світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – так легше буде помітити комах.

2. Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям.

3. Місце для привалів на природі звільняйте від сухої трави, гілок в радіусі 20-25 м. Не сідайте на землю чи траву без підстилки.

4. При поверненні додому відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Кліщі найчастіше чіпляються до одягу, тому можуть присмоктуватися до людини не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із нього. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Струшування одягу не рятує від кліщів.

5. Перевірте також  речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо). Кліщі можуть потрапити до житла із букетами квітів. Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його також слід оглянути на наявність паразитів.

7. Використовуйте для захисту від комах спеціальні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів. Використовуйте їх перед прогулянкою. Зверніть увагу на тривалість дії засобу. За необхідності – скористайтеся повторно, якщо мине час дії, як вказано в інструкції.

ЯК ВИЯВИТИ УКУС КЛІЩА

Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин, виділяючи в цей час анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним. Лише згодом, через кілька годин виникає відчуття болю або дискомфорт на місці укусу.

Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих паразитів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах. Також кусають і можуть бути небезпечними навіть маленькі кліщі – майже прозорі німфи (статевонезріла стадія).

 

Якщо Ви виявили кліща на шкірі:

1. Негайно зверніться до найближчого травмпункту.У кожному регіоні цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження.

Якщо це неможливо, постарайтесь видалити його самостійно: повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, або пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри людини.

2. Після видалення кліща змастіть ранку антисептичним розчином. Якщо залишилася його частина,  видаліть стерильною голкою.

Видаленого паразита необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд та щільно закрити. За направленням лікаря у лабораторній мережі проводяться дослідження кліщів на наявність збудників бореліозу.

3. Ретельно вимийте руки з милом.

4. Протягом двох тижнів щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – зверніться до лікаря.

 

ЯКІ ЗАХВОРЮВАННЯ МОЖУТЬ ПЕРЕНОСИТИСЬ  КЛІЩАМИ

 

          Найбільш поширені - це хвороба Лайма (кліщовий бореліоз), туляремія, ерліхеоз і кліщовий вірусний енцефаліт.

         Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів і систем організму (шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної систем) і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.

Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який може потрапити на Ваше тіло із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час кровоссання кліща, а також, якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

 

    Рекомендуємо дотримуйтесь вище перерахованих  порад під час Вашого перебування на природі щоб відпочинок приносив лише гарні враження та чудові спогади. 

 

 

 

 

Відділ державного нагляду за дотриманням

санітарного законодавства Кам’янець-Подільського

районного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь