Безоплатно правова допомога
Домашнє насильство є серйозною проблемою, яка потребує ефективних заходів захисту постраждалих осіб. Один із ключових інструментів в цьому контексті — обмежувальний припис, спрямований на тимчасове обмеження прав чи покладання обов’язків на особу, яка вчинила насильство.
Обмежувальний припис стосовно кривдника — встановлений у судовому порядку захід тимчасового обмеження прав чи покладення обов’язків на особу, яка вчинила домашнє насильство, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи.
Звернутися до суду із заявою про видачу обмежувального припису стосовно кривдника мають право постраждала особа або її представник.
Які заходи тимчасового обмеження можуть застосовуватися до кривдника у разі видачі обмежувального припису?
• заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;
• усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;
• обмеження спілкування з постраждалою дитиною;
• заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;
• заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
• заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.
Заява про видачу обмежувального припису подається до суду за місцем проживання (перебування) особи, яка постраждала від домашнього насильства або насильства за ознакою статі. А якщо зазначена особа перебуває у закладі, що належить до загальних чи спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб, за місцезнаходженням цього закладу.
Обставинами, що свідчать про необхідність видачі судом обмежувального припису є факти вчинення кривдником одного з видів насильства (домашнього, фізичного, психологічного, сексуального, психологічного).
Судові витрати, пов’язані з розглядом справи про видачу обмежувального припису, відносяться на рахунок держави
Справа про видачу обмежувального припису розглядається не пізніше ніж 72 години після надходження заяви до суду.
У разі задоволення заяви суд видає обмежувальний припис у вигляді одного чи декількох заходів тимчасового обмеження прав особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на строк від одного до шести місяців.
Рішення суду про видачу обмежувального припису підлягає негайному виконанню, а його оскарження не зупиняє його виконання.
Як отримати допомогу юриста чи адвоката для отримання обмежувального припису?
Постраждалі від домашнього насильства мають право на безоплатну допомогу із зверненням до суду.
Для цього зверніться до системи безоплатної правничої допомоги та повідомте, що хочете отримати обмежувальний припис. Юристи проаналізують саме вашу ситуацію і нададуть повну інформацію щодо подальших кроків.
Отримайте анонімну консультацію з вашого питання у контакт-центрі системи БПД: 0800 213 103, дзвінки по Україні безкоштовні
Або поставте запитання юристу через телеграм-бот: https://t.me/LegalAidUkraineBot
Адреси бюро системи БПД: https://bit.ly/bpd_buro
Юридичні консультації також можна переглянути на довідково-інформаційній платформі WikiLegalAid, що розміщена за адресою www.wiki.legalaid.gov.ua.
Кам’янець-Подільський місцевий центр з надання БВПД